“Cum văd eu orașul meu”- au mai rămas trei zile de înscrieri!

Mai sunt trei zile în care elevii giurgiuveni dornici să participe la concursul municipalității, “Cum văd eu orașul meu”, o mai pot face,

utilizând adresa de e-mail pusă la dispoziție (promovareprimariagiurgiu@gmail.com), cu respectarea regulamentului și a cerințelor impuse.

Astfel, până pe 15 aprilie, elevii din clasele a VII-a sau a VIII-a, pot transmite eseurile, semnate printr-un motto, cu date de identificare în corpul mailului,

nu pe lucrarea înscrisă în concurs. Se punctează originalitatea și creativitatea interpretării subiectului, respectarea normelor de ortografie și punctuație,

coerența textului, claritatea enunțului, lexicul și sintaxa adecvată, iar pentru înlăturarea oricărei suspiciuni,

lucrările evaluate de un juriu de specialitate prezidat de un profesor de limba și literatura română.

Cea de-a doua secțiune a Concursului “Cum văd eu orașul meu”, organizată în premieră anul acesta, este dedicată iubitorilor artei fotografice și elevilor claselor V-XII.

Concurenții pot transmite până la trei fotografii digitale, alb – negru sau color, realizate cu orice tip de aparat de fotografiat sau telefon, cu condiția respectării cerințelor tehnice minimale.

Imaginile vor fi jurizate individual, fără a se cunoaște numele participantului, în funcție de încadrarea în temă, calitatea artistică a imaginii (realizare tehnică și compoziție) și nu în ultimul rând,

în funcție de originalitate, iar juriul va fi prezidat de Alexandru Chiru, președintele Clubului Artiștilor Fotografi din Giurgiu.

Cea de-a treia secțiune pentru care se așteaptă înscrieri tot până pe 15 aprilie este dedicată picturii și tinerilor talentați din clasele a VII-a și a VIII-a care știu să se exprime prin intermediul culorii,

fie că vorbim de pictură pe hârtie sau de lucrări pe pânză. Tema principală o reprezintă imaginea elevilor asupra orașului în prezent și viitor și prin acest concurs,

organizatorii își propun să promoveze creativitatea artistică, dezvoltarea cunoștințelor, simțul estetic și deprinderile tehnice ale elevilor în domeniul picturii.

Lucrările vor fi jurizate de artiști plastici profesioniști, juriul fiind prezidat de doamna profesoara Elena Cioclu.

Pentru toate cele trei secțiuni, festivitatea de premiere va avea loc în data de 29 aprilie, făcând parte din programul dedicat Zilelor Municipiului Giurgiu, iar câștigătorii vor fi recompensați cu premii în bani, astfel:

Premiul I, 1000 lei

Premiul al II-lea, 600 lei

Premiul al III-lea, 400 lei

Două Mențiuni a câte 300 lei fiecare.

Succes și inspirație!

Ultima modificare: 12.04.2022 – 00:00 de către Primăria Giurgiu